اخبارنمایه

مقاله پژوهشی «بررسی نقش روزنامه خبرجنوب در تغییرات اجتماعی منطقه جنوب»در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نمایه شد

مقاله پژوهشی «بررسی نقش روزنامه خبرجنوب در تغییرات اجتماعی منطقه جنوب» پس از پذیرش در «همایش ملی تغییرات اجتماعی در ایران» در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(isc) هم نمایه شد.

به گزارش مقاله نیوز دکتر اکرم حمیدیان دبیر اجرایی این همایش با اشاره به استقبال اساتید دانشگاه و دانشجویان از همایش تغییرات اجتماعی در ایران گفت: همایش ملی تغییرات اجتماعی در ایران 21 اردیبهشت ماه امسال در اصفهان برگزار شد و مقاله «بررسی نقش یک رسانه محلی در تغییرات اجتماعی منطقه جنوب؛(مطالعه موردی روزنامه خبرجنوب) که به این همایش ارایه شده بود از طرف هیات داوران مورد پذیرش قرار گرفت و همراه با سایر مقاله های برگزیده با کد اختصاصیisc (02230-59637) در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نمایه شد.

این استادیار جامعه شناسی افزود:دستاوردهای علمی پژوهشگران برگزیده این همایش می تواند به شناخت و واکاوی نسل های مختلف جامعه کمک کند و خواسته های آنان را که با تحقیقات و پژوهش های علمی به دست آمده مورد توجه قرار دهد.
در بخشی از این این مقاله که نوشته مهدی بذرافکن دانشجوی دکترا علوم ارتباطات است آمده:مطبوعات محلی به دلیل منطقه محور بودن، نقشی راهبردی در تزاید هم افزایی نخبگانی و انسجام بخشی موزاییک قومیتی داشته و با بهره گیری از چینش محتوا و کاربست ارزش ها و عناصر خبری اقدام برجسته سازی مطالبات عمومی و مقابله با تکوین و انتشار شایعه می کنند.

 

شیراز به دلیل پیشینه های ادبی، فرهنگی و هنریش از جایگاه شاخصی نزد محققان برخوردار بوده و از آن به عنوان کانون بزرگ جراید فارسی در دوران مشرطیت و سال های بعد یاد می شود.

مستشرقان زیادی مثل ادوارد براون، بر تاثیر نافذ شیراز در پویایی نخبگان ایرانی تصریح کرده اند. تحقیقات نشان داده، سنگ بنای جراید امروزی در ایران توسط دو برادر: میرزا محمدصالح شیرازی و محمدجعفر ادیب شیرازی محقق شده که اهمیت شاخص بررسی نقش مطبوعات محلی فارس را مبین می سازد.

 

روزنامه «خبرجنوب» به عنوان یکی از روزنامه های شاخص پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ادوار مختلف نقشی راهبردی در ارتقاء سطح آگاهی همگانی و تعالی فکری نخبگان مردم جنوب کشور ایفا نموده است.

این پژوهش به شیوه مطالعات توصیفی و تحلیلی با بهره گیری از مشاهدات مستقیم نگارنده در بالغ بر دو دهه همکاری مستقیم با این رسانه و همچنین گفت و گو با اساتید حوزه رسانه و ارتباطات محقق شده و محققین ضمن پایبندی به اصول حرفه ای و اعراض از هرگونه سوگیری نقش روزنامه «خبر جنوب» در تغییرات اجتماعی استان فارس و استان های همجوار را مورد واکاوی، تحلیل و بررسی قرار داده اند.

گفتنی است مقالات این همایش در یک الی دو ماه آینده در نمایه ISC در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا